- Policja – 997
Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej – 112 - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” oferuje całodobową pomoc osobom:
- doznającym przemocy
- świadkom przemocy,
- osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
Infolinia “Niebieskiej Linii” czynna całą dobę tel. 800-120-002
Dyżur w języku angielskim – poniedziałki w godzinach 18:00 – 22:00
Dyżur w języku rosyjskim – wtorki w godzinach 18:00 -22:00
Dyżur prawny – środy w godzinach 18:00 -22:00
Telefoniczne dyżury prawników tel. 22-666-28-50, w poniedziałki i wtorki w godzinach 17:00-21:00
e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info
SKYPE, dyżur w języku migowym: poniedziałki w godz. 13:00-15.00
- Poradnia Telefoniczna – udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.
Kryzysowy telefon zaufania jest czynny codziennie w godz. 14:00-17:00 – tel.116 – 123. - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dzieci Niczyje – 116-111.
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – bezpłatna, działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży – tel.800-12-12-12Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 20:00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20:00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
- Bezpłatna, anonimowa pomoc telefoniczna dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia, informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty oraz trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak:
agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania tel. 800-100-100
- Linia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, współfinansowana ze środków Funduszy Sprawiedliwości
+ 48 222 309 900 – czynna 24 godziny/ 7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków. Oferuje pomoc w zakresie:
- obsługi telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczący przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),
- zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki e-mail (info@numersos.pl),
- zapewnienia osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą telefoniczną,
- upowszechniania wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,
- promowania systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom,
- udzielania informacji o Funduszu Sprawiedliwości (działania, na jakie mogą zostać przyznane dotacje, informacje o konkursach i naborach wniosków, wsparcie merytoryczne)