Dzień Autyzmu

13.04.2022r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach pt. „ W świecie autyzmu”.

Celem zajęć było  uwrażliwienie na drugiego człowieka,  kształtowanie u uczniów tolerancji, szacunku i  akceptacji wobec dzieci z autyzmem  oraz zapoznanie uczniów z zachowaniami i reakcjami kolegów/koleżanek ze spektrum autyzmu.

Podczas zajęć  przedstawiono dzieciom prezentację multimedialną, która pozwoliła im znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak:

– Co to jest autyzm?

– Jakie kłopoty mają osoby z autyzmem?

– W jaki sposób osoba z autyzmem myśli, widzi, słyszy i czuje? Jak odbiera świat i w jaki sposób się z nim komunikuje?

– Jak być dobrym przyjacielem dla dzieci z autyzmem?

Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótkometrażowy film animowany pt. „Podróż Marii”, który poruszał temat autyzmu, a także uczestniczyli w zabawach integracyjnych tj „Pokaż mi swoje emocje”, „Zgadnij co chcę Ci powiedzieć…”,  „Tak odbieram świat zmysłami” itp,.  Podczas  zabaw uczniowie mieli możliwość wczuć się w rolę dziecka z autyzmem i tym samym  doświadczyć z jakimi problemami na co dzień musi się mierzyć człowiek z autyzmem.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zaciekawieniem i wielkim zaangażowaniem, ponadto na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu  wszystkie dzieci w ten dzień  ubrały się na niebiesko.

link do zdjęć: https://zspserbywobiektywie.blogspot.com/2022/04/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu.html