W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klas 1-4 weźmie udział w ogólnoświatowych zawodach First Lego League Explore. Pierwsza faza zawodów, czyli turniej regionalny odbędzie się na przełomie lutego i marca w Poznaniu.

FIRST LEGO League: Explore został stworzony jako wspólna inicjatywa Amerykańskiej fundacji FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) i LEGO® żeby zachęcić dzieci w wieku od 6 do 10 lat do odkrywania nauki. Wyzwanie zostaje przedstawione dzieciom poprzez kolorowe klocki, które są im doskonale znane.

Drużyna (maksymalnie 6 uczestników) wraz z dwoma trenerami odkrywa i zgłębia istniejący problem taki jak źródła energii, segregacja śmieci, czy współistnienie ludzi i zwierząt. Drużyna tworzy POKAŻ MI plakat który prezentuje drużynę i ich odkrycia. Drugim krokiem jest zbudowanie poruszającego się modelu z klocków LEGO®. Podczas naukowej podróży dzieci uczą się pracy w grupie oraz odkrywają fascynujący świat nauki i technologii. W centrum konkursu są Podstawowe Wartości FIRST® LEGO® League: Explore takie jak szacunek, dzielenie się doświadczeniem czy krytyczne myślenie.

Udział uczniów w turnieju jest możliwy dzięki środkom finansowym z ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Ze środków finansowych opłacono udział drużyny w zawodach i zakup klocków konkursowych i zestawu Lego Spike Essential.