Jeden z uczniów pomaga prowadzącym przygotować ciasto na chleb
W dniach 3-4 listopada 2022r. uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej w Serbach uczestniczyli w wycieczce do Torunia w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn.„Poznaj Polskę”. W wycieczce wzięło udział 46 uczniów. Wizyta w Toruniu rozpoczęła się od zajęć w Żywym Muzeum Piernika, gdzie młodzież mogła poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem. Największą atrakcją była możliwość wypieku własnych pierników. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem, który dzielił się ciekawostkami o Toruniu. Uczniowie zobaczyli: Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Ratusz Staromiejski, Kościół Najświętszej Marii Panny. Wycieczkowicze zwiedzili również Dom Mikołaja Kopernika, gdzie zapoznali się z ekspozycją, która obejmowała życiorys i osiągnięcia Mikołaja. Mogli też odkryć historię astronomii od czasów najdawniejszych po współczesność oraz poznać ciekawe informacje na temat rodziny wielkiego astronoma. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy było ostatnim miejscem jakie poznali uczniowie. To interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Zwiedzający pod wielkim wrażeniem samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawali prawa przyrody. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu wrażeń. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wspomnień szczęśliwie wrócili do domu.